Trwa ładowanie strony

Aktualności

W Dziennym Domu „ Senior+” dobiegają końca „WAKACJE Z FOLKLOREM”.

W Dziennym Domu „ Senior+” dobiegają końca „WAKACJE Z FOLKLOREM”. Dzienny Dom „Senior+” funkcjonuje w strukturze Ośrodka Pomocy Społecznej Miasta i Gminy w Jędrzejo..

W Dziennym Domu „ Senior+” dobiegają końca  „WAKACJE Z FOLKLOREM”.
Dzienny Dom „Senior+” funkcjonuje w strukturze Ośrodka Pomocy Społecznej Miasta
i Gminy w Jędrzejowie. Wakacje z folklorem współfinansowane są ze środków Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025, edycja 2021, realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Tegoroczny, wakacyjny czas w Dziennym Domu „Senior+” upływa bardzo aktywnie, twórczo i kolorowo.  W każdym z ośmiu tygodni seniorzy „ przemierzają” inny region naszego kraju, poznając jego folklor tj. m.in. gwarę, muzykę, taniec, stroje, rękodzieło, kuchnię, obrzędy i zwyczaje. Przeminęły już tygodnie:, śląski, świętokrzyski, na Kurpiach,  kaszubski, góralski oraz łowicki. Aktualnie w placówce trwa tydzień kujawski a wakacje zakończy czas po krakowsku. 
W pierwszym wakacyjnym tygodniu – śląskim- odbyły się ciekawe zajęcia edukacyjne pt. „ Zakamarki śląskiej gadki”, w trakcie których seniorzy z dużym zaciekawieniem i zainteresowaniem uczyli się śląskiej gwary. W kolejnych dniach m.in. poznawali śląską muzykę, śpiewali śląskie piosenki, poznawali kuchnię czy śląskie stroje ludowe. W trakcie zajęć rękodzielniczych wykonywali przepiękne śląskie wianki – elementy damskiego stroju regionalnego.
Ciekawym wątkiem tygodnia świętokrzyskiego było spotkanie z przewodnikiem świętokrzyskim, który opowiadał o pięknych zakątkach naszego regionu. Ponadto seniorzy m.in. wykonywali świętokrzyskie czarownice na miotłach, poznali historię świętokrzyskich pasiaków, wysłuchali świętokrzyskich legend, bawili się i śpiewali podczas „świętokrzyskich pohulanek”, zwiedzili Jaskinię Raj oraz Skansen w Tokarni.
Trzeci tydzień seniorzy „spędzili” na Kurpiach poznając folklor regionu w trakcie spotkania  z filmem pt.„ Życie na Kurpiach”. Na zajęciach rękodzielniczych wykonywali z papieru piękne leluje – wycinanki kurpiowskie, szyli serca z płótna w ludowe wzory,  poznawali rodzaje kurpiowskiego haftu, kurpiowskie stroje ludowe, gwarę, muzykę oraz zwyczaje. itp.
Tydzień kaszubski również obfitował dużą dawką ciekawych folkowych informacji. Uczestnicy zajęć m.in. poznawali motywy i znaczenie kolorów haftu kaszubskiego, sztukę ludową Kaszub, słuchali muzyki i piosenek kaszubskich, oglądali regionalne tańce, uczyli się trudnej gwary a także poznawali zwyczaje, obrzędy i potrawy kaszubskie. Podczas zajęć tworzyli na podobraziach wzory kaszubskich haftów. Dużą atrakcją tygodnia kaszubskiego był konkurs plastyczny pt. „ Pocztówka z Kaszub”. Za udział w konkursie seniorzy otrzymali nagrody – porcelanowe kubki z motywem kaszubskim.
W tygodniu góralskim seniorzy uczestniczyli w spotkaniu pt. „ Na góralską nutę” – poznawali nowe piosenki i przyśpiewki góralskie a także śpiewali już znane. Podjęli odważna próbę zatańczenia góralskiej piosenki „ Zasiali górale…” Ponadto m.in. techniką decupage wykonywali obrazki z motywem góralskich parzenic, ćwiczyli gwarę góralską, układali opowiadanie o bacy na halach i delektowali się góralskimi oscypkami.
Tydzień z folklorem łowickim był najbardziej kolorowym okresem. W trakcie poznawania rękodzieła łowickiego seniorzy zafascynowali się pająkami ludowymi, które z ogromnym zaangażowaniem sami wykonali na zajęciach. Powstała piękna wystawa prac.
W tygodniu kujawskim było bardzo muzycznie i ruchowo bowiem seniorzy uczyli się tańczyć kujawiaka. Chętnych do nauki narodowego tańca nie brakowało. Ponadto w  trakcie zajęć seniorzy poznawali legendy z omawianego regionu, hafty, stroje ludowe, gwarę a także kujawskie potrawy. Brali udział w różnego rodzaju rozgrywkach umysłowych tematycznie związanych z Kujawami.

Aktualnie w placówce dobiega końca ostatni wakacyjny tydzień - tydzień po krakowsku, którego tematem przewodnim oprócz folkloru są również legendy krakowskie. Seniorzy słuchają legend m. in. o Lajkoniku, Królu Kraku, Smoku Wawelskim czy Hejnale Mariackim, poznają stroje krakowskie, wykonują wzory z cekinów, śpiewają krakowskie piosenki i podziwiają krakowiaka – polski narodowy taniec ludowy.

Przed seniorami jeszcze podsumowanie „WAKACJI Z FOLKLOREM”, będzie m. in spotkanie z ludowym grajkiem, „ Szansa na Sukces” a być może również mała potańcówka.

GALERIA
0
Data utworzenia: 26 Sie 2021